zavřít
upravit profil

dirigent

narozen: 25. 3. 1928 Praha, Československo  † 2. 7. 1995 Praha, Česká republika

Upravit životopis

Životopis

Zdeněk Košler byl významný český dirigent.

Pocházel z muzikantské rodiny; jeho otec byl členem orchestru Národního divadla. Mladší bratr Miroslav (1931) je výraznou osobností české sbormistrovské reprezentace.

Po maturitě na reálném gymnáziu je přijat na Akademii múzických umění. Již v roce 1948 nastupuje do Národního divadla jako korepetitor (v té době ještě jako student AMU). První zkušenosti s taktovkou získává velice rychle (Lazebník sevilský, Prodaná nevěsta, Tajemství).

V roce 1958 následuje angažmá v Olomouci (první Košlerovou premiérou v Olomouci byla Janáčkova Věc Makropulos, dále nastudoval např. Mozartovu operu Cosi fan tutte, Figarovu svatbu atd.). V roce 1959 zvítězil na dirigentské soutěži v Besanconu (repertoárem zaměřeným na francouzskou hudbu), v roce 1963 následuje ještě slavnější vítězství v dirigentské soutěži Dimitrije Mitropoulose v New Yorku – jedním z ocenění byla roční spolupráce s Leonardem Bernsteinem. V letech 1962–1964 působí jako dirigent v ostravské opeře, kde premiéruje celou řadu oper (Prokofjevův Semjon Kotko, Evžen Oněgin, Mistři pěvci norimberští, znovu Věc Makropulos, Salome i Rusalku). V roce 1965 ve Vídeňské státní opeře pohostinsky premiéruje Straussovu Salome. V letech 1966-1967 diriguje ve Vídni s Vídeňskými symfoniky velký dvořákovský cyklus se všemi devíti symfoniemi. Koncem šedesátých let, na pozvání Waltera Felsensteina, hostuje v Komické opeře v Berlíně.

V roce 1971 se stává druhým dirigentem České filharmonie a šéfem opery v Bratislavě. V letech 1979–1985 působí jako šéfdirigent opery Národního divadla v Praze (na toto působiště se vrací ještě v roce 1990). Roku 1992 odešel do důchodu, ale znovu se chopil nové práce. Kromě jiného stihl dát velký „zakladatelský impuls“ Českému národnímu symfonickému orchestru.

Košlerovo umění bylo známé i za hranicemi. Svědčí o tom kritiky z četných zájezdů po Anglii, Rakousku, Spojených státech či Kanadě. Největší popularitě se těšil v Japonsku. Když sečteme dohromady hostování u japonských orchestrů i hostování se Slovenskou filharmonií, operou ND a Českou filharmonií byl na japonských turné celkem třicetkrát!

Zdeněk Košler byl dirigentem s fenomenální pamětí a dokonalým sluchem, nejen tím vzbuzoval v každém muzikantovi přirozený respekt. S Českou filharmonií provedl řadu děl, která obohacují klasický repertoár. Koncerty se vyznačovaly objevnou dramaturgií a vysokými nároky na interprety. Pokaždé dirigoval zpaměti, pokaždé orchestr dokonale připravil. Jako dirigent je podepsán pod celou řadou vynikajících nahrávek vážné hudby.