zavřít
Upravit životopis

Životopis

Zdeněk Kutlák se narodil 13. února 1980 v Českých Budějovicích, kde také s hokejem začínal. O jeho talentu nejlépe svědčí fakt, že do nejvyšší soutěže nakoukl již v osmnácti letech. Tehdejší kouč Jaroslav Liška jej nominoval ke třetímu utkání Českých Budějovic v sezoně 1998 / 1999 a Kutlák přispěl k jednoznačné výhře nad neškodným Kladnem v poměru 8:1.

Vyhráno však ještě zdaleka neměl. Na čas se opět musel vrátit do českobudějovické juniorky a dveře do prvního mužstva mu otevřel až prosincový útěk dalšího talentovaného beka Vladimíra Sičáka, který stabilně patřil do základní sestavy jihočeské týmu, do zámoří.

Kutlák chytil svou šanci za pačesy a už ji nepustil. V premiérovém extraligovém ročníku sehrál celkem dvaadvacet zápasů v nejvyšší soutěži, další tři pak přidal ve vypjaté čtvrtfinálové sérii play-off se Spartou Praha. Zaznamenal i jednu branku, když 19. února 1999 pokořil pardubického brankáře Libora Bartu. V utkání, které skončilo remízou 2:2. Potkalo jej však i jedno velmi nepříjemné zranění. V zápase jednačtyřicátého kola proti Třinci jej soupeřův útočník Václav Pletka nešikovně zasáhl holí pod plexisklem a roztrhl mu oční víčko. Kutlákovi se okamžitě zalilo oko krví a musel být neprodleně odvezen do českobudějovické nemocnice. Vrátil se za necelé tři týdny s celoobličejovým krytem.

V extralize vydržel pak už jen jednu sezonu. V lednu roku 2000 vyhrál s juniorskou reprezentací České republiky titul mistra světa, v červnu prošel draftem v kanadském Calgary, kde si jej celkově 237. tahem vybral klub Boston Bruins a nabídl mladému obránci takové podmínky, kterým nešlo odolat.

Svou kariéru v zámoří si však určitě představoval úplně jinak. Za tři roky za oceánem odehrál v nejprestižnější soutěži světa pouze šestnáct zápasů a dal jednu branku. Jinak byl donucen se víceméně jen potloukat po farmářských stadionech. Neustálé sliby vedení klubu o zařazení do prvního mužstva jej unavily natolik, že při výluce v NHL neváhal podepsat celosezónní kontrakt s Energií Karlovy Vary. A to bez ohledu na to, zda by nejprestižnější soutěž světa začala, či nikoliv.

Západočeši doufali, že zrovna ve výjimečném ročníku dosáhnou na svou premiérovou účast ve vyřazovacích bojích. Ale Karlovy Vary prakticky celý ročník doháněly ztrátu na osmé místo a sezonu tradičně završily pod hranicí elitní společnosti. Kutlákovi tak sezona skončila již 1. března. Jediným pozitivem bylo snad to, že měl dostatek času k tomu, aby přímo sledoval boj českobudějovických hokejistů o návrat do elitní soutěže.

České Budějovice extraligu nakonec opravdu vybojovaly a Kutlák se stal druhým hráčem na seznamu nového sportovního manažera Jaromíra Látala, který podepsal s extraligovým nováčkem smlouvu. Zpět do Ameriky jej nezlákala ani kvalifikační nabídka Bostonu. V Českých Budějovic výraznou měrou přispěl ke konečné čtvrté příčce v sezoně 2006 / 2007. Gólem například nastartoval čtvrtfinálové vyřazení Bílých Tygrů Liberec.

Sezona pro něj vyřazením v semifinále play-off od Slavie Praha neskončila. Kutlák se ještě dostal do nominace na květnový světový šampionát v Lotyšsku, kde Česká republika nakonec obsadila druhé místo. Kutlák nastoupil v prvních dvou zápasech proti Lotyšsku, ale poté jej v základní sestavě nahradil dodatečně povolaný Martin Richter.

Autor : uživatel Elda