zavřít
Upravit životopis

Životopis

Zdeněk Potužil je český televizní a divadelní režisér, scenárista, dramaturg a divadelní organizátor.

Nejprve se vyučil radiomechanikem, posléze vystudoval elektrotechnickou průmyslovku. Poté, co se seznámil s Mirkem Kováříkem začal působit v litvínovském Docela malém divadle nejprve jako osvětlovač a elektrikář. Zde se také, mimo jiné, seznámil s Miki Jelínkem.

V roce 1974 absolvoval studium divadelní produkce na pražské DAMU. V roce 1969 společně s Miki Jelínkem a Petrem Matějů založili netradiční expedimentální divadelní scénu Divadlo na okraji. Po několika letech, kdy amatérsky vystupovali po různých mládežnických a studentských klubech, které v té době velice často provozoval Socialistický svaz mládeže, jejich divadelní soubor "dočasně" zakotvil v mládežnickém klubu SSM Rubín na pražském Malostranském náměstí (dnešní A Studio Rubín) v domě „U tří korun“. On sám zde působil ve funkci ředitele a hlavního dramaturga tohoto mládežnického klubu.

Postupně začala profesionalizace divadelního souboru. Kromě svého působení v klubu a v divadle pracoval i jako organizátor mnoha jiných akcí netradičního a alternativního divadla a spolupracoval s Československou televizí. V letech 1995 až 2004 působil jalo dramaturg, režisér a umělecký šéf v Divadle Rokoko v Městských divadlech pražských.

Zdeněk Potužil

70 let, scénárista, režisér, dramaturg

Mohli by vás také zajímat…