zavřít
upravit profil

zpěvák, skladatel, textař, kytarista

narozen: 11. 4. 1944 Tábor, Protektorát Čechy a Morava  † 1. 10. 2013 Praha, Česká republika

Upravit životopis

Životopis

Zdeněk Rytíř byl český textař, hudební skladatel, hudebník - basový kytarista, hráč na klávesy, banjo a harmoniku a zpěvák. Písně s jeho texty nazpívali např. Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Petr Spálený, Michal Tučný, Olympic, Karel Gott, Lenka Filipová, Jitka Zelenková a další.

Byl autorem kongeniálních překladů textů k písním Boba Dylana, například Jako solnej sloup (Like A Rolling Stone), se kterou se proslavil Petr Kalandra nebo Časy se mění (The Times They Are A changing). Byl autorem textu k titulní písni Den, kdy se vrátí láska pro televizní seriál Pojišťovna štěstí s hudbou autorského dua Petra a Pavla Ormových.

Po maturitě na gymnáziu studoval angličtinu a japonštinu na Karlově univerzitě, studium ale z osobních důvodu nedokončil. Už při studiu psal poezii a v několika skupinách hrál na baskytaru a foukací harmoniku. Profesionálně se začal textařině věnovat jako člen skupiny Mefisto.

V roce 1992 (Necenzurované Noviny č.11/1992, str. 22, seznam prominentních agentů StB) a v roce 2000 (Necenzurované noviny č.04/2000) byl uveřejněn na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB), jako agent, krycí jméno "Skladatel", evidenční číslo 30 018. Podal žalobu proti Ministerstvu vnitra ČR, které ho evidovalo ve svých materiálech, ačkoliv s StB úmyslně ani z nedbalosti prý nespolupracoval. Rozsudek Vrchního soudu tuto skutečnost potvrdil.

Zdeněk Rytíř zemřel po dlouhé nemoci na srdeční infarkt 1. října 2013. Média se v několika předchozích letech věnovala jeho chronické plicní nemoci (Rytíř byl dlouhodobý kuřák), kvůli které byl několikrát hospitalizován.

Rodina
Jeho manželkou byla Helena Rytířová, má syna Zdenka a dvě dcery Vendulu (matka Evelyna Steimarová) a Alenu. Vendula se stala herečkou, tanečnicí a divadelní pedagožkou.

Zdeněk Rytíř

69 let, zpěvák, skladatel, textař, kytarista

Mohli by vás také zajímat…