zavřít
Upravit životopis

Životopis

Zeena Parkinsová se narodila v roce 1956 v Detroitu, v Michiganu. Studovala na Bard College a v roce 1984 se prestěhovala do New Yourku.
Hráje na mnoho hudebních nástrojů. Hlavně hra na harfu ji nejvíce proslavila. Má zkušenosti s více druhy harfy, na klasickou a několik druhů elektronické harfy.
Hráje i na piano a akordeon. Její hudba obsahuje i analógové syntetizátory, samplery, oscilátory a nástroje, které máme všichni běžně doma.
Mužeme ji vidět jako sólistku ale i se zborem.

Spolupracovala s mnoha významnými umelci. Oslovila ji například islandská hudebnice Bjork, aby spolupracovala na jejím albu Vespertine (2001), kde můžeme slyšet její užasné, romantické a pokojné zvuky harfy hlavne v písních Pagan poetry a Unison.
Spolupracovala i s grafickou dizainérkou a skladatelkou japonského puvodu Ikue Mori, se kterou vytvořila projekt Phantom Orchard.
Také je členkou několika experimentálních rockových skupin, napríklad No Safety, News from Babel, Keep the dog a Skeleton Crew.

Z dalších známých umělců, se kterýma slolupracovala, můžeme jmenovat: Elliott Sharp, Butch Morris, Tin Hat Trio, Jim O'Rourke, Fred Frith, Chris Cutler, Lee Ranaldo, Nels Cline, Pauline Oliveros, Anthony Braxton, Matmos a Yoko Ono.

V roce 1997 se jí podařilo získat grant od nadace Foundation for Contemporary Arts.