Exotická kráska, herečka Zoe Saldana, celým jménem Zoe Yadira Zaldaña Nazario, se narodila 19. června 1978 v americkém New Jersey. Její otec Aridio Saldaňa pochází z Dominikánské republiky, zatímco matka Asalia Nazario z Porto Rica. Kořeny její...

Životopis

Exotická kráska, herečka Zoe Saldana, celým jménem Zoe Yadira Zaldaña Nazario, se narodila 19. června 1978 v americkém New Jersey. Její otec Aridio Saldaňa pochází z Dominikánské republiky, zatímco matka Asalia Nazario z Porto Rica. Kořeny její rodiny sahají dokonce do Libanonu a na Haity. Své dětství prožila v Jackson Heights v New Yorku. Již od malička se učila nejen angličtinu, ale také španělštinu, rodný jazyk svého otce. Zoe má dvě sestry, Cisely a Mariel. Když bylo Zoe 9 let postihla rodinu velká tragédie. Tatínek zahynul při dopravní nehodě. Matka se poté s dcerami přestěhovala do Dominikánské republiky.

V Dominikánské republice našla Saldana zálibu v tanci. Zapsala se do taneční akademie ECOS Espacio de Danza, kde studovala nejrůznější taneční styly, jazzové, moderní, latinskoamerické, přičemž největší vášní byl jednoznačně balet.

Když bylo Zoe 17 let, přestěhovala se rodina zpět do New Yorku, kde Zoe začala studovat herectví. V roce 1995 začala hrát s divadelní skupinou Faces theater na Brooklynu. Skupina hrála především hry zaměřené na teenagery, které jim pomáhaly během dospívání. Většina her byla zaměřená na drogy, týrání, či pohlavní zneužívání. Současně také vystupovala v New York Youth Theater.

Vztahy
Během své kariéry chodila již s několika významnými muži. Od roku 2000 chodila s hercem a podnikatelem Keithem Brittonem. Dvojice se zasnoubila v červnu roku 2010. I přes plánovanou společnou budoucnost vztah nevydržel a dvojice se rozešla po dlouhých 11 letech, v listopadu 2011. Nedlouho na to, konkrétně v prosinci 2011 začala Zoe Saldana randit s velice oblíbeným hercem Bradleyem Cooperem. Vztah vydržel přesně rok, tedy do prosince 2012. Do další vážné známosti se Zoe vrhla v březnu 2013, tentokráte s italským umělcem Marcem Peregou. Zamilovaný pár se vzal dokonce již v červnu 2013 v anglickém Londýně. V listopadu 2014 se jim narodila dvojčata, Bowie a Cy. O tři roky později přivedla na svět třetí dítě, Zen.

Zajímavosti
Magazín Maxim ji v roce 2008 uvedl na 42. místo v žebříčku stovky nejžhavějších žen světa. Ve stejném žebříčku se objevila ještě několikrát. V roce 2010 to bylo krásné 3. místo a o rok později 37. místo. Roku 2014 byla 29. nejžhavější žena světa.

Také magazín People ji uvedl ve svých žebříčcích. V roce 2007 byla mezi 100 nejkrásnějšími ženami světa do 28 let.

Britský mužský magazín FHM ji v roce 2010 uvedl na 24. místě žebříčku “100 Sexiest Women in the World”. O rok později ji pak patřilo 91. místo ve zmíněném žebříčku.

Z hereckých kolegyň obdivuje Whoopi Goldberg a Angelinu Jolie.

3. května roku 2018 získala svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Zoe se stala první a zatím jedinou herečkou v historii, která hrála ve 2 filmech, jenž vydělaly více jak 2 miliardy amerických dolarů. Konkrétně se jednalo o vůbec nejúspěšnější film všech dob, Avatar a marvelovku z roku 2018, Avengers: Infinity War.

1999-2008 - Zoe Saldana získává své první zkušenosti ve filmech a seriálech
Poprvé se Zoe objevila na televizní obrazovce v roce 1999 v jedné epizodě seriálu Právo a pořádek. K získání první role ve filmu jí pomohly nejen herecké zkušenosti z divadla, ale hlavně ty taneční. Režisér Nicholas Hytner, ji v roce 2000 obsadil do role talentované studentky baletu, Evy Rodriguez, v romantickém tanečním snímku Tanec s vášní. Hned následujícího roku hrála nejprve marketingovou ředitelku v mysteriózním thrilleru Snipes (rež. Alexander Buono) a následně Maggie v romantické komedii o osudové lásce, Holka jako lusk (rež. Tommy O'Haver). Roku 2002 hrála Zoe ve filmu Rozjeď to! (rež. Charles Stone III), který je příběhem nejtalentovanějšího bubeníka všech dob, který ovšem zjistí, že pouze nadání nestačí. Na dobrodružnou cestu se Zoe vydává po boku Britney Spears a Taryn Manning ve filmovém propadáku Crossroads (rež. Tamra Davis). V roce 2003 si zahrála malou roli ve filmovém megahitu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (rež. Gore Verbinski), ve kterém kapitán Jack Sparrow (Johnny Depp) se svojí posádkou, zažívá nespočet vzrušujících dobrodružství.

Rok 2004 jí přinesl 3 další filmové role. V kriminálním dramatu Ztracený ráj (rež. Frank E. Flowers), se stejně jako v Pirátech z Karibiku, objevila na jednom place s ženským idolem Orlandem Bloomem, který se do ní v tropickém ráji zamiluje. Následoval muzikál Temptation (rež. Mark Tarlov) a drama Stevena Spielberga, Terminál, kde si hlavní roli zahrál Tom Hanks. Následujícího roku hraje v romantických komediích Maldición del padre Cardona, La a Hádej kdo? (rež. Kevin Rodney Sullivan). Další komedií pak byla Divoká noc (rež. David Kendall) o studentech posledního ročníku střední školy. Po třech předchozích komediích rok 2005 ukončila dramatem Constellation (rež. Jordan Walker-Pearlman). Roku 2006 si do filmografie připisuje snímky Ways of the Flesh (rež. Yasu Tanida) a Premium (rež. Pete Chatmon).

V roce 2007 hraje v komedii Po sexu (rež. Eric Amadio), která využívá sex jako pozadí pro zkoumání intimity a zranitelnosti lidského soukromí. Následuje drama Blackout (rež. Jerry LaMothe) a o rok později kriminální thriller Úhel pohledu (rež. Pete Travis). Příběh filmu je sledován očima osmi lidí, kteří se společně pokoušejí odhalit pravdu o pokusu o atentát na prezidenta Spojených států.

2009-2013 - Průlom v herecké kariéře, který Zoe Saldanu kataputoval do první herecké ligy
Rok 2009 byl pro Zoe Saldanu rokem pohádkovým, co se týká rolí ve filmových megahitech. Nejdříve ji tvůrce seriálu Ztraceni, režisér J. J. Abrams obsadil do úspěšného sci-fi Star trek, který pojednává o první výpravě mladé posádky na palubě hvězdné lodi U.S.S. Enterprise. Zoe si tu zahrála komunikační a spojovací důstojnici, Nyotu Uhuru. Tu pravou hereckou příležitost dostala od režisére Jamese Camerona, který ji pasoval do hlavní ženské role, princezny Neytiri, v nejúspěnějším filmu všech dob Avatar. Film, který nám otevřel neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie pojednává o střetu dvou naprosto odlišných civilizací na Pandoře, planetě, na které lidé objeví velmi cenný minerál a pro jeho získání, jsou ochotni udělat cokoli. Na tuto roli se Zoe intenzivně připravovala více jak 6 měsíců. Přípravy zahrnovaly, mimo jiné, výuku bojových umění, lukostřelby a jízdu na koni. Avatar se stal komerčně nejúspěšnějším snímkem všech dob a po dlouhých 12 letech sesadil z trůnu katastrofický, historický snímek Titanic, který vzešel taktéž z dílny geniálního režiséra Jamese Camerona. Úspěch dvou předchozích filmů částečně zastínil poslední snímek, kde si Zoe Saldana v roce 2009 zahrála, a tím byl hororový thriller Prokletý (rež. Tennyson Bardwell).

Co se do počtu filmů týče, byl pro Zoe nejplodnější rok 2010. Toho roku mohli hvězdu Avataru vidět fanoušci hned v pěti filmech. Prvním byl výbušný příběh o členech elitní speciální jednotky vyslané do bolivijské džungle nazvaný Parchanti (rež. Sylvain White). Následovala krátkometrážní komedie Idiots (rež. Kat Coiro). Třetím kouskem byla neskutečně vtipná černá komedie nahlížející do života jedné americké rodiny nesoucí název Horší než smrt (rež. Neil LaBute). Po této komedii přišel napínavý akční thriller s Mattem Dillonem, Paulem Walkerem, či Idris Elbou, Gangsteři (rež. John Luessenhop). Tento plodný rok zakončila povídková komedie složená z pěti nezávislých příběhů, Burning Palms (rež. Christopher Landon). V roce 2011 si Soldana zahrála hlavní roli v akčním thrilleru Colombiana (rež. Olivier Megaton), který pojednává o mladé dívce, která byla jako dítě svědkem vraždy vlastních rodičů, a ze které vyroste chladnokrevný zabiják. O rok později je zase k vidění v psychologickém dramatu The Words (rež. Brian Klugman, Lee Sternthal).

Po úspěšném Star Treku z roku 2009, přišlo o 4 roky později pokračování s názvem Star Trek: Do temnoty (rež. J. J. Abrams), ve kterém je posádka lodi Enterprise povolána domů, kde nachází svět v krizi. Pryč od pece (rež. Scott Cooper) je název filmu, který sleduje příběh dvou bratrů, které ztvárnil Christian Bale a Casey Affleck. Zoe si tu zahrála postavu Leny Warrenové. Filmový rok zakončuje Zoe v kriminálním thrilleru Pokrevní pouto (rež. Guillaume Canet) s Clive Owenem v hlavní roli.

2014-současnost - O krásnou Zoe Saldanu projevilo zájem také studio Marvel
Rok 2014 odstartovala Zoe v komediálním dramatu Svět na houpačce (rež. Maya Forbes), kde si zahrála zdrcenou ženu, která je totálně na mizině a rozhodne se absolvovat manažerské studium v New Yorku, aby rodině zajistila lepší život. Následovala čtyřhodinová hororová minisérie, která je adaptací románu Iry Levina, Rosemary's Baby (rež. Agnieszka Holland). Do filmografie přibyla roku 2014 také role dabingová, když propůjčila svůj hlas Marii v krásném animovaném fantasy Kniha života (rež. Jorge R. Gutierrez). Poslední, nejvýraznější rolí toho roku byla postava vražedné a tajemné Gamory, dcery titána Thanose, v marvelovce Strážci Galaxie (rež. James Gunn). V tomto akcí nabitém vesmírném dobrodružství se objevila po boku hvězd jako Chris Pratt, Dave Bautista, Vin Diesel, či Bradley Cooper.

Rok 2016 se opět, jako členka posádky hvězdné lodi U.S.S. Enterprise, vydává do nejvzdálenějších koutů tajemného a neprozkoumaného vesmíru, v dalším pokračování sci-fi Star Trek, tentokráte s podtitulem Do neznáma (rež. Justin Lin). V krátkometrážním snímku Quantum Is Calling (rež. Alex Winter), měla tu čest, potkat se s geniálním vědcem Stephenem Hawkingem, který na svém velmi nemocném těle nosil jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo. Pod režijní taktovkou Bena Afflecka si Zoe zahrála v kriminálním dramatu Pod rouškou noci, jehož děj je zasazen do bouřlivých 20. let minulého století, kdy ani prohibice nezastavila tok kořalky v ilegální gangstareské síti. Rok finishuje v životopisném dramatu Nina (rež. Cynthia Mort), kde hraje americkou zpěvačku, bojovnici za lidská práva, známou pod uměleckým jménem Nina Simone.

V roce 2017 se opět, v kůži Gamory, vydává na další vesmírná dobrodružství společně s týmem superhrdinů v pokračování marvelovky Strážci Galaxie Vol. 2 (rež. James Gunn). V animáku My Little Pony Film (rež. Jayson Thiessen) pak nadabovala postavu Captaina Celaena. Posledním filmem roku 2017 byl Boj s obry (rež. Anders Walter), příběh teenagerky, která se vyrovnává s těžkostmi únikem do fantastického světa kouzel a monster, kde žije v imaginárním světě postav z fantasy hry Dungeons & Dragons.

Roku 2018 si Zoe opět zahrála Gamoru, tentokráte v nejsmrtonosnější marvelovské válce všech dob, Avengers: Infinity War (rež. Anthony Russo, Joe Russo) a objevila se tak na plátně společně s herci Robertem Downeynem Jr., Chrisem Hemsworthem, Chrisem Evansem nebo herečkou Scarlett Johansson. S natáčením Infinity War začala pouhé 2 měsíce po porodu. Roli fotografky Mii si pak zahrála v krátkometrážním filmu The Legend of Red Hand (rež. Stefano Sollima).

Roku 2019 nechyběla ani ve velkém Avengers finále nazvaném Avengers: Endgame (rež. Anthony Russo, Joe Russo). Ve animovaném snímku Hledá se Yetti (rež. Chris Butler) namluvila jednu z postav.

2020-budoucnost - Zoe Saldana má slibné vyhlídky, zvláště kvůli plánovaným pokračováním hitu Avatar
Roku 2020 se na Zoe Saldanu mohou těšit fanoušci Star Treku v dalším pokračování. Roku 2021 mohou zase jásat milovníci Strážců Galaxie, protože nás čeká další pokračování v režii Jamese Gunna.

Režisér James Cameron není žádný troškař, takže se můžeme těšit hned na čtyři další pokračování Avataru. Zda se vyrovnají úspěchu prvního dílu je momentálně ve hvězdách, nicméně se jednoznačně jedná o nejočekávanější filmová pokračování všech dob.

První z nich by se mělo v kinech objevit na vánoce roku 2021 a nést název Avatar: The Way of Water. O dva roky později se dočkáme Avatar: The Seed Bearer. V roce 2025 se opět, ve vánočním čase, dočkáme třetího z pokračování Avatar: The Tulkun Rider. Na závěr celé série si musíme počkat na konec roku 2027, kdy kina ovládne Avatar: The Quest for Eywa.